Objavte lety za najlepšie ceny

Estónsko Tartu

Letenka Estónsko Tartu


Estónsko, jedna z krajín tlačiacich sa dopredu na európskej scéne, je bohatá na históriu, kultúru a krásnu prírodu. A ktoré miesto je lepšie na spoznanie tohto fascinujúceho baltského štátu než jeho druhé najväčšie mesto - Tartu?

Keď prídete na letisko v Taline, hlavnom meste Estónska, môžete si prenajať auto a vydať sa na približne 2 hodinovú jazdu do Tartu alebo využiť pohodlné spoje verejnej dopravy, ako sú autobusy alebo rýchliky. Ak preferujete leteckú dopravu, môžete sa rozhodnúť pre lety z Talinu do Tartu. Hoci tento let trvá len približne 30 minút, je to nádherný spôsob, ako preskúmať rozmanitosť Estónska.

Po prílete do Tartu si všimnete okamžite čisté vzduch a pokojnú atmosféru tohto historického mesta. Tartu je domovom najstaršej a najprestížnejšej univerzity v Estónsku, čo znamená, že je tu veľa mladých ľudí, ktorí dodávajú mestu energiu a vitalitu.

Jedna z najväčších atrakcií Tartu je jeho staré mesto so svojimi úzkymi, kľukatými uličkami a starobylými budovami. Ak si chcete prehliadnuť múzeá alebo galérie, nájdete ich v starom meste. Veľmi zaujímavé je aj Tartuský univerzitný múzeum, ktoré ponúka zaujímavé výstavy a prehliadky histórie a kultúry mesta.

Tartu je tiež známe pre jeho hlavné námestie, kde sa nachádza baroková radnica s vežou a s úžasným výhľadom na mesto. Tu sa môžete zastaviť v jednom z mnohých kaviarní, posedieť si v záhradkách a vychutnať si lahodný estónsky dezert ako je napríklad Kama - tradičná miešanina ovsených vločiek, kukuričnej múky, jačmeňa a ďalších prísad.

Ak máte radi prírodu, Tartu neklame. Mesto je obklopené zelenou krajinou s nádhernými lesmi, jazerami a riekami. Môžete si prenajať bicykel a ísť na prechádzku po Tatranskom národnom parku alebo navštíviť obľúbený miestny park s názvom Toomemägi, ktorý ponúka nádherný výhľad na mesto a rieku Emajõgi.

Nemôžeme zabudnúť na estónsku kuchyňu, ktorá je plná tradičných chutí. Môžete si vychutnať špeciality, ako je ryby, pruské rezy alebo studený zemiakový šalát. Ak ste po meste hladní, neváhajte ochutnať estónsku tradičnú kaviareň, kde si môžete objednať niečo jednoduché, ale vynikajúce ako je pirohy s kyslou smotanou alebo zelňákovú polievku.

V Tartu sa vždy bude nájsť niečo, čo vás zaujme. Mesto ponúka dostatok príležitostí na relaxáciu, zábavu a objavovanie kultúry. S letenkou do Tartu vám Estónsko otvorí dvere do jedného z najkrajších miest na severe Európy. Takže, čo ešte čakáte? Využite túto skvelú príležitosť a vyberte sa na dobrodružstvo v Tartu!


Najčastejšie otázky a odpovede Estónsko Tartu


1. Aké je počasie v Tartu?
Odpoveď: Počasie v Tartu sa líši podľa ročného obdobia, keďže mesto sa nachádza v severnej Európe. Leto je obyčajne teplé s teplotami okolo 20-25°C a zima chladná s priemernými teplotami okolo -5°C.

2. Kde sa nachádza Tartu?
Odpoveď: Tartu sa nachádza v Estónsku, v jeho strednej časti. Mesto leží približne 160 km juhozápadne od estónskej hlavného mesta Tallinn.

3. Ako sa dostať z Tallinnu do Tartu?
Odpoveď: Cesta z Tallinna do Tartu trvá približne 2 hodiny autom, ale dá sa tam dostať aj autobusom alebo vlakom. Vlaky sú rýchlejšie ako autobusy a jazdia vlaky aj v noci.

4. Čo je Tartu najznámejšie?
Odpoveď: Tartu je najznámejšie ako kultúrne a vedecké centrum Estónska. Mesto má mnoho historickej architektúry, múzeí a univerzít. Tartu je tiež významným priemyselným centrom v Estónsku.

5. Kde si môžem kúpiť suveníry v Tartu?
Odpoveď: Suveníry a darčekové predmety si môžete kúpiť v mnohých obchodoch a stánkoch v centru mesta. Niektoré obľúbené miesta v Tartu sú však v spodnej časti mesta, kde sa nachádzajú umelci a dielne, ktoré predávajú tradičné estónske výrobky.

6. Kde sa môžem zúčastniť kultúrnych podujatí v Tartu?
Odpoveď: Mnohé kultúrne podujatia sa konajú v Tartu počas celého roka. Za najvýznamnejšie sa ale považuje každoročné festivaly, ako je Tartu World Film Festival, Tartu Skanimusikafestival (hudobný festival) a Starokoľský týždeň. Taktiež sa v Tartu nachádza veľa divadiel a kinosál, kde sa pravidelne organizujú kultúrne podujatia.

7. Kam vyraziť na výlet v okolí Tartua?
Odpoveď: V okolí Tartua sa nachádzajú krásne prírodné scenérie a historické miesta, ako je napríklad Palmse Mõis (zámocký komplex), Jõgeva Muuseum ja keraamika töötuba (múzeum a keramická dielňa) a Otepää (lyžiarsky stredisko).


Počasie Estónsko Tartu


Estónsko, konkrétne mesto Tartu, je známe svojim rozmanitým počasím a výraznými sezónnymi zmenami. Toto mesto, nachádzajúce sa v strednej časti krajiny, má kontinentálny klimatický charakter s určitými vplyvmi baltského mora.

Tartu zažíva všetky štyri ročné obdobia s výraznými teplotnými rozdielmi. Letá sú teplé a relatívne vlhké, s priemernými teplotami okolo 20 °C a maximálne teploty sa môžu vystupovať až na 30 °C. Príležitostné búrky a zrážky sú bežné v letných mesiacoch. Aj keď je tu dostatok slnečných dní, Tajmaň si určite so sebou bude niesť slnečné okuliare a opaľovací krém!

Jeseň prichádza do Tartu s poklesom teplôt a s výraznou zmenou v krajinnej scenérii. Stromy sa menia na rôznofarebné palety, čo vytvára nádherné miesta na prechádzky. Teploty sa pohybujú okolo 10 °C, ale môžu byť aj nižšie, priemerné minimum sa pohybuje okolo 2 °C. Zrážky sú častejšie a zväčša sa jedná o mierne dažde. V jesenných mesiacoch si bude potrebovať so sebou vziať teplejšie oblečenie a pršiplášť, aby sa vyhol možnému prekvapeniu z dažďa!

Zima v Tartu je studená a suchá. Teploty klesajú pod nulu a priemerne sa pohybujú okolo -5 °C, ale v najchladnejších dňoch sa môžu spustiť až na -15 °C alebo ešte nižšie. Zima tu preto vyžaduje poriadnu vrstvu teplého oblečenia a ochrany proti mrazu. Zrážky sú pomerne nízke, s výnimkou občasného sneženia, ktoré tu môže celú krajinu zobrať pod svoju bielu prikrývku.

Na jar sa situácia mení a teploty začínajú stúpať. Prvé kvety sa objavujú na lúkach a v parkoch a celé mesto sa prebúdza z zimného spánku. Teploty sa pohybujú okolo 10-15 °C a postupne stúpajú počas mesiacov. Zrážky sa znova zvyšujú, ale s častejšími slnečnými dnami je jarné obdobie v Tartu považované za príjemné a príležitosť na prechádzky po okolí.

Celkovo by sme mohli povedať, že počasie v Tartu je dosť nestálé a náladové. Aj keď to možno spôsobí výzvu pri balení kufra, prinesie to mnoho krásnych a čarovných okamihov pre tých, ktorí navštívia toto okúzľujúce miesto. Takže nech už prichádzate v lete alebo zime, budete mať možnosť zažiť rôznorodosť estónskeho počasia a nádherné prírodné scenérie, ktoré ide ruka v ruke s každou zmenou ročného obdobia.


Dovolenka Estónsko Tartu


Dovolenka v Estónsku je prekvapením plným krásnych prírodných scenérií a bohatou históriou. Estónsko je malá krajina na severovýchode Európy na pobreží Baltského mora. Je to nezávislý štát, ktorý má jedinečnú kultúru a tradície.

Jedným z najzaujímavejších miest na návštevu v Estónsku je mesto Tartu. Nachádza sa v juhovýchodnej časti krajiny a je známe ako centrum estónskeho vzdelania a kultúry. Mesto je bohaté na históriu a je domovom najstaršej univerzity v Estónsku, založenej v roku 1632.

Návšteva univerzity je jedným zo skvelých zážitkov v Tartu. Môžete navštíviť historické budovy, ako je hlavná univerzitná budova zo 17. storočia a botanické záhrady, ktoré sú plné vzácnych rastlín a kvetín. Po prehliadke univerzity si môžete vychutnať šálku kávy alebo obľúbené estónske meso v jednej z mnohých kaviarní v okolí.

Pokiaľ máte radi históriu, môžete navštíviť aj Tartu hrad. Tento stredoveký hrad je starý viac ako 800 rokov a ponúka vám skvelý pohľad na mesto z jeho veží. V hradnej oblasti sa nachádza aj múzeum, ktoré vám priblíži historický vývoj Tartu.

Ak si prinesiete bicykel, určite by ste mali vyskúšať bicyklovú trasu „Tartu Seikluspark“. Táto trasa prechádza krásnou estónskou prírodou a ponúka vám možnosť objaviť okolité lesy, jazerá a lúky. Môžete si tiež vychutnať piknik pri jazere alebo prejsť sa na kánoi po rieke Emajõgi.

Okrem histórie a prírody môžete tiež objaviť estónsku kultúru v rôznych múzeách a galeriách v Tartu. Mesto je známe pre svoje umenie, hudbu a literatúru. Môžete si pozrieť umelecké diela estónskych umeleckých majstrov v Tartu Kunstimuuseum alebo si vypočuť tradičnú estónsku hudbu v koncertnej sále Vanemuine.

Estónsko je tiež známe svojou láznou tradíciou a v Tartu si môžete užiť tepelné a liečivé kúpele v jednom zo wellness centier. Po náročnom výlete môžete relaxovať a osviežiť sa v týchto príjemných lázních.

Dovolenka v Estónsku a najmä v Tartu je jedinečným zážitkom, ktorý vám ponúka bohatú históriu, krásnu prírodu a bohatú kultúru. Nezáleží na tom, či máte záujem o históriu, prírodu, umenie alebo len relaxáciu, v Tartu si určite nájdete niečo, čo vás zaujme.


Ubytovanie Estónsko Tartu


Tartu je druhé najväčšie mesto v Estónsku a významné centrum vzdelania, kultúry a vedy. Je tu veľa univerzít a iných vzdelávacích inštitúcií, čo znamená, že mesto každoročne privádza veľké množstvo študentov, vedcov a turistov. Ak plánujete navštíviť Tartu, mali by ste si zabezpečiť ubytovanie.

Mesto má širokú ponuku rôznych typov ubytovania, ktoré vyhovujú rôznym preferenciám a rozpočtom. V centre mesta je možné nájsť rôzne hotely, ktoré sú vhodné pre tých, ktorí majú radi luxus a pohodlie. Tieto hotely majú zvyčajne wellness centrá, posilňovne a reštaurácie. Vďaka svojej polohe v centre mesta majú hostia jednoduchý prístup k hlavným atrakciám a pamiatkam.

Pre tých, ktorí preferujú niečo lacnejšie a viac neformálne, je možné zvoliť si ubytovanie v niektorom z mnohých hostálov alebo penziónov v meste. Tieto ubytovacie zariadenia sú často lacnejšie, ale stále ponúkajú základné pohodlie a služby. Taktiež vám poskytnú možnosť spoznať iných cestovateľov a vytvoriť si nové priateľstvá.

Alternatívne možnosti zahŕňajú aj prenájom apartmánov alebo izieb v súkromných domoch. Toto je skvelá voľba pre tých, ktorí preferujú viac nezávislosti a intimitu. Môžete si vychutnať viac miesta a možnosť si pripravovať vlastné jedlo. Mnohí ľudia v Tartu ponúkajú izby vo svojich domoch prostredníctvom rôznych internetových stránok alebo platformy Airbnb.

Ak hľadáte ubytovanie v Tartu, odporúča sa rezervovať si ho vopred, najmä v období vrcholovej sezóny alebo počas hlavných udalostí v meste. Na internete je dostupných niekoľko stránok, kde môžete nájsť a rezervovať ubytovanie podľa svojich potrieb a rozpočtu.

Ubytovanie v Tartu je pomerne dostupné, v porovnaní s inými európskymi mestami. Ceny sa líšia v závislosti od typu a kvality ubytovania, ako aj od obdobia rezervácie. Základná cena hotela sa pohybuje od 50 EUR za noc, pričom hostely a penzióny sú zvyčajne lacnejšie. Apartmány a izby v súkromných domoch majú rôzne ceny v závislosti od miesta a vybavenia.

Tartu je nielen vzdelané a kultúrne mesto, ale aj príjemné a bezpečné miesto pre návštevníkov. S jeho bohatstvom na ubytovacie možnosti pre každý rozpočet a záujmy, môžete si byť istí, že nájdete to správne ubytovanie pre váš pobyt v tomto krásnom estónskom meste.


Garantovaná najnižšia cena

99 percent uspokojených klientov

Najširšia internetová ponuka letov

Najvýhodnejšie lety do všetkých kútov sveta

Obstarajte si najvýhodnejšie letenky do miest, ktoré vás očaria krásou či nezvyklosťou.

Zistiť letenky