Objavte lety za najlepšie ceny

Holandsko Gouda

Dovolenka Holandsko Gouda


Holandsko je kraj, ktorý si obľúbili mnohí turisti kvôli jeho krásnym pamiatkam, povestným veterným mlynmi a samozrejme, jeho neodolateľným syrom Gouda. Ak hľadáte jedinečné miesto na dovolenku, navštívte mesto Gouda, ktoré je považované za hlavné mesto tohto slávneho syra.

Gouda leží v západnej časti Holandska, v provincii Južné Holandsko, a je obklopené úrodnými poliami, ktoré sú ideálne pre pestovanie pšenice, cukrovej repy a samozrejme, mlieka, ktoré sa používa na výrobu syra Gouda.

Mesto Gouda bolo založené už v 11. storočí a odvtedy sa stalo významným strediskom strojárstva a textilu. V súčasnosti je to turistické miesto s množstvom pamiatok a krásnych miest na návštevu.

Jednou z najznámejších pamiatok je kostol svätého Jána, ktorý sa nachádza v samotnom centre Goudy. Tento kostol patrí medzi najväčšie kostoly na Holandsku a jeho stavba sa začala už v roku 1485. Okrem toho je Gouda známa aj svojou trhovou námestím, ktoré existuje už od 14. storočia. Každý piatok sa tu koná trh, kde turisti môžu vidieť tradičné remeslá, regionálne potraviny a samozrejme, novy vyrobený syr Gouda.

Pre tých, ktorí majú radi cyklistiku, Holandsko a mesto Gouda sú ideálnym miestom. Krajina ponúka množstvo cyklistických trás, ktoré sú perfektné pre rodinné výlety alebo pre ľudí, ktorí majú radi turistiku. Jednou z najpopulárnejších trás je tzv. „Kaasroute“, ktorá sa tiahne cez rôzne mliekarne a syrárne v regióne. Turisti tu môžu vidieť, ako sa vyrába slávny syr Gouda a pozrieť si okolité krajiny.

Vzhľadom na svoju históriu a typický holandský charakter je Gouda ideálnym miestom na dovolenku pre tých, ktorých zaujíma kultúra, históri a gurmánske zážitky. Mesto ponúka bohaté atrakcie, ktoré stoja za návštevu a užijete si tu jedinečné dovolenkové zážitky.


Letenka Holandsko Gouda


Gouda je známe holandské mesto, ktoré je preslávené hlavne svojím tradičným syrom. Mnohí cestovatelia navštevujú Gouda, aby ochutnali autentický holandský gouda syr a prešli sa po malebných uličkách tohto historického mesta.

Ak sa chystáte na dovolenku do Holandska a máte záujem objaviť niečo iné ako známe destinácie ako Amsterdam či Haag, letenka do Goudy je tou správnou voľbou. Mesto sa nachádza približne 60 kilometrov južne od Amsterodamu a je ľahko dostupné z hlavného letiska Schiphol.

Ak si chcete zakúpiť letenku do Goudy, môžete si vybrať medzi rôznymi leteckými spoločnosťami, ktoré ponúkajú lety do Amsterodamu. Jedným z najpopulárnejších prepravcov je KLM, ktorá je holandskou národnou leteckou spoločnosťou. Ponúka pravidelné lety z mnohých svetových letísk vrátane veľkých európskych miest ako napríklad Londýn, Paríž či Frankfurt.

Po prílete na letisko Schiphol v Amsterodame môžete využiť rôzne spôsoby dopravy, ktoré vás dostanú do Goudy. Najjednoduchší spôsob je zobrať si priamu linku vlaku, ktorý premáva medzi Amsterodamom a Goudou. Cesta trvá približne 20 až 30 minút a jazdenie vlakom v Holandsku je pohodlné a spoľahlivé.

Keď raz dorazíte do Goudy, budete schopní zažiť skutočný holandský kolorit. Mesto je známe hlavne pre svoj trh syra, ktorý sa koná každý štvrtok vo veľkom obdobi od apríla do augusta. Na tomto trhu sa predávajú rôzne druhy gouda syra od lokálnych farmárov a môžete si vychutnať bezplatné ochutnávky. Je to jedinečná príležitosť vidieť a ochutnať autentický holandský gouda syr priamo od jeho výrobcov.

Okrem trhu sú v Goude aj ďalšie atrakcie, ktoré si môžete pozrieť. Mesto ponúka množstvo historických budov, ako napríklad starú radnicu, katedrálu svätého Jána či Goudské múzeum. Môžete vyjsť na vežu starého radnice a vychutnať si panoramatický výhľad na mesto a jeho okolie.

Ak máte radi cyklistiku, Gouda je ideálnym miestom na prenájom bicyklov a objavovanie okolitého vidieka. Holandsko je známe svojimi cyklocestami a očakávať ich v Goude nie je problém. Prejdite sa po malebných holandských vidieckych cestách a objavujte nádherné kanály, veterné mlyny a pestrofarebné polia kvetov.

Letenka do Goudy je ideálnou príležitosťou na objavenie autentického holandského mesta, ktoré je plné histórie a kultúry. Bez ohľadu na to, či sa sem vyberiete kvôli gouda syru, historickým budovám alebo cyklistickému dobrodružstvu, Gouda vám určite ponúkne nezabudnuteľné zážitky. Čo teda ešte váhate? Vyberte si letenku do Goudy a zažite všetko, čo toto úžasné holandské mesto má ponúknuť.


Počasie Holandsko Gouda


Holandsko Gouda sa nachádza v západnej časti Holandska a patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie miesta v krajine. Mesto, ktoré je známe svojím vypracovaným systémom kanálov a krásnymi historickými budovami, priťahuje turistov z celého sveta.

Počasie v Goude zvyčajne zodpovedá typickému holandskému počasiu, čo znamená, že to bude mierne chladné a vlhké. Rovnako ako v iných častiach Holandska, počasie v Goude má veľa zmien, preto sa odporúča pripraviť sa na rôzne podmienky.

Letné mesiace sú zvyčajne teplejšie, priemerná teplota by mala dosiahnuť 21 - 23 °C. Je zvyčajné, že sa vyskytujú zrážky a býva aj oblačno, takže návštevníci by si mali zobrať so sebou aj vhodné oblečenie na premenlivé počasie.

Jeseň v Goude môže byť mierne vlhká a chladnejšia. Priemerná teplota sa pohybuje okolo 15 - 19 °C a v dôsledku zrážok a vetra býva zvyčajne oblačno.

Zima v Goude je obvykle chladná a vlhká, s priemernými teplotami, ktoré sa pohybujú v rozmedzí -1 až 7 °C. Sneh a ľad bývajú zriedkavo, ale silnejší vietor a zrážky sú bežné.

Jar prichádza do Goude v marci a apríli a prináša so sebou studené teploty a ranné mrazy. Dni sa ale začínajú predlžovať, a tak sa teploty pomaly zvyšujú a počasie sa začína zlepšovať. Priemerná teplota v jarnej sezóne sa pohybuje okolo 10 - 16 °C.

Vďaka svojmu umiestneniu v Holandsku, je Gouda náchylná na zmieny počasia, ale to nebráni návštevníkom v tom, aby si užili krásy tohto mesta. Bez ohľadu na ročné obdobie a typ počasia, Gouda ponúka svojim návštevníkom krásne výlety, či už po okolitom vidieckom kraji alebo po historických pamiatkach a turistických miestach v samotnom meste.


Ubytovanie Holandsko Gouda


Ak plánujete navštíviť Holandsko a hľadáte miesto na ubytovanie, môžete zvážiť možnosť pobytu v malebnom meste Gouda. Gouda je známa pre svoj slávny syr, no ponúka aj množstvo iných atrakcií a kultúrnych zážitkov.

Aké ubytovanie je v Goude k dispozícii? V tomto holandskom meste nájdete širokú škálu možností, od luxusných hotelov po útulné penzióny. Vybrať si môžete podľa svojich preferencií a rozpočtu.

Ak sa chcete pohybovať blízko centra a hlavných pamiatok mesta, odporúčam si vybrať ubytovanie v historickom centre Goudy. Nemusíte sa tak vzdialiť od všetkých dôležitých miest, ktoré mesto ponúka.

Medzi najobľúbenejšie hotely v Gouda patria napríklad "Best Western PLUS City Hotel Gouda" a "Hotel de Keizerskroon". Tieto hotely poskytujú všetky pohodlia a služby, ktoré by ste očakávali od hotelu najvyššej kategórie. Vybrali sme pre vás tieto dva, pretože sú blízko centra mesta a zároveň dostupné aj z hlavnej železničnej stanice.

Ak preferujete útulnejšie ubytovanie, môžete zvážiť možnosť pobytu v penziónoch alebo bed and breakfast. Niektoré z nich sa nachádzajú v malebných historických budovách a ponúkajú celodenné raňajky, čo je skvelá príležitosť spoznať jedinečnú miestnu kuchyňu.

Po ubytovaní v Goude môžete začať objavovať mesto a jeho okolie. Gouda je známa predovšetkým svojím syrom a slávnym trhom s veľkým výberom syrov. Môžete sa zúčastniť degustácie a zakúpiť si niečo na pamiatku. Okrem toho môžete navštíviť radnica a kostol sv. Jána (St. Janskerk), ktorý patrí medzi najväčšie kresťanské svätostánky v Holandsku. Kostol je známy svojimi nádhernými sklenými vitrážami, ktoré sú jednými z najkrajších na svete.

Gouda ponúka aj množstvo začarovanej kultúry a umenia. Môžete navštíviť múzeá, ako je napríklad "Kaasmuseum" (Sýrové múzeum) alebo "Museum Gouda", kde nájdete klenoty holandskej kultúry.

Okrem toho sa uistite, že nezmeškáte slávne historické podujatie Gouda, tzv. "Houten Kaasmarkt" (Drevený syrový trh), ktoré sa koná každý piatok ráno v letných mesiacoch. Je to veľká turistická atrakcia, kde sa predvádzajú a predávajú syry, poľnohospodárske produkty a rôzne remeslá.

Holandsko je krásna krajina s množstvom miest na objavovanie a Gouda je jedným z takých miest. Ak sa rozhodnete stráviť tam čas, môžete si byť istí, že si užijete jedinečný zážitok. Bez ohľadu na to, či si vyberiete luxusné hotelové ubytovanie alebo tradičný penzión, Gouda vás určite očarí svojou atmosférou, kultúrou a nezabudnuteľnými zážitkami.


Najčastejšie otázky a odpovede Holandsko Gouda


1. Čo je Gouda?
Gouda je typ holandského syra, ktorý je známy po celom svete.

2. Aká je chuť Goudy?
Gouda má krémovú a jemnú chuť, s mierne orechovým odtieňom. Môže byť aj mierne slaná.

3. Kde sa vyrába Gouda?
Gouda sa vyrába v Holandsku.

4. Koľko typov Goudy existuje?
Existuje veľa typov Goudy, vrátane mladej, stredne zrelé, zrelé a extra zrelé.

5. Ako sa Gouda vyrába?
Gouda sa vyrába z kravského mlieka. Mlieko sa zákvasí, pridá sa syrne podservítky, aby sa oddelila syrovátka, a potom sa forma pevne stlačí, aby sa odstránila zvyšná vlhkosť.

6. Ako môžem skladovať Goudu?
Gouda by sa mala skladovať v chlade, pri teplote okolo 4-10 stupňov Celzia. Mala by byť uchovávaná v nepriepustnej obale, aby sa predišlo oxidácii.

7. Ako dlho je trvanlivá Gouda?
Trvanlivosť Goudy závisí od typu. Mladá Gouda vydrží približne 4-6 týždňov, zrelá Gouda vydrží asi 3-4 mesiace a extra zrelá Gouda vydrží až rok.

8. Ako môže byť Gouda konzumovaná?
Gouda môže byť konzumovaná samostatne, ako súčasť obeda alebo večere, alebo môže byť použitá aj pri príprave rôznych jedál, ako sú sendviče, šaláty alebo pizze.

9. Aké ďalšie syry sú populárne v Holandsku?
Okrem Goudy sú v Holandsku populárne aj syry ako Edam, Maasdam, Leerdammer a Limburger.

10. Kde môžem Goudu získať?
Gouda je dostupná vo väčšine supermarketov a syrovarníkoch, ale tiež ju môžete zakúpiť online na rôznych e-shopoch.


Garantovaná najnižšia cena

99 percent uspokojených klientov

Najširšia internetová ponuka letov

Najvýhodnejšie lety do všetkých kútov sveta

Obstarajte si najvýhodnejšie letenky do miest, ktoré vás očaria krásou či nezvyklosťou.

Zistiť letenky