Objavte lety za najlepšie ceny

Island Askja

Letenka Island Askja


Island Askja je jedinečná a šokujúca krajina, ktorá ponúka návštevníkom úžasný zážitok z krás prírody. Ak sa chystáte na Island, nezabudnite zahrnúť do svojho itinerára návštevu Askje, ktorá je považovaná za jedno z najkrajších miest na ostrove.

Zo všetkých miest na Islande, Askja je jedno z mála, kde sa môžete dostať len pomocou auta s pohonon 4x4, keďže cesta je celá neasfaltová. Už samotná jazda po serpentinách, ktoré sa kĺzajú medzi veľkým počtom sopiek a ostnatými útvarmi, vám musí vštípiť rešpekt k prírode a k vlastnému životu. Cesta vedie k okraju neveľkého jazera, ktoré sa od Askje a ôsmich sýpok týčiacich sa na vrchole hory Herdubreid na juhu ostrova len ťažko líši. Na pobreží jazera sú hrebeňové vytvorené parky, ktoré sa snažia chrániť voľne žijúce zvieratá a rastliny. Z tohto miesta sa dostanete blízko k vulkanickému jazierku Öskjuvatn, ktoré sa ukrýva medzi sýpkami a chráni ho kruhová wandragina.

Öskjuvatn je jedným z najhlbších jazier na Islande a patrí medzi najzásadnejšie a najkrásnejšie jazierka na svete. Väčšina turistov sa však nechá znášať na ostrov so skupinami turistov, no pre tých odvážnejších sa ponúka samostatná jazda s vlastným usporiadaním. Z tohto miesta vyrazíte na nie jednoduchú, ale nezvyčajne priekopnícku turistiku, ktorú sa vám oplatí urobiť, ak ste pravým prírodák a máte pocit zodpovednosti voči ničivým klimatickým zmenám.

Askja je spojený s neďalekým sídelním areálom, ktorý sa nachádza v okolí jazier Vatnajökull a Herdubreid. Areál je obklopený nezávislými domčekmi a ubytovaniami pre turistov a návštevníkov, ktorých fascinuje táto krajina, a pravdepodobne je to jeden z najlepšie organizovaných v tejto oblasti.

Ak sa chystáte na Islan a rozmýšľate, kam všetko sa vybrať, Askja je určite miesto, ktoré by nemalo chýbať v žiadnom itinerári. Všade okolo vás je príroda vo svojej najzaujímavejšej podobe. Určite nezabudnite svoj fotoaparát, pretože fotografie z tohto miesta sú jednoducho nádherné. A ak chcete len tak niekedy zoskupiť hlavu, Askja je miesto, kde si odpočiniete od ruchu mesta a na dych si prídete na svoje.


Najčastejšie otázky a odpovede Island Askja


1. Aký je najlepší spôsob, ako sa dostať k sopke Askja?
- Najlepším spôsobom je nájom auta a jazda na cestu F88 alebo k národnému parku Vatnajökull, odkiaľ je možné pokračovať pešo.

2. Je možné v sopke Askja vidieť lávové jazerá?
- Áno, Askja má dve hlavné lávové jazerá, Víti a Öskjuvatn, ktoré sú obľúbené turistické miesta.

3. Aké je vhodné oblečenie a vybavenie pri návšteve Askje?
- Odporúča sa mať so sebou vhodnú vrstevnatú odev (vrátane teplej bundy, nepromokavého plášťa a tepelnej spodnej bielizne), pevné topánky, čiapku, rukavice a slnečné okuliare. Tiež sa odporúča mať so sebou dostatok jedla a vody.

4. Koľko času vyžaduje trek k sopke Askja?
- Celkový čas treku z národného parku Vatnajökull k sopke Askja a späť je zhruba 6 až 8 hodín. Odporúča sa mať dostatok času na spoznanie okolia a na Fotografovanie.

5. Je možné plávať v jazere Víti na Askje?
- Nie, bohužiaľ, vstup do jazera Víti je dovolený iba na obzretie. Voda v jazere je teplá, ale jej teplota a lávové sedimenty vytvárajú princiálne riziká pre plavcov.

6. Existujú sprievodcovia alebo skupinové túry k sopke Askja?
- Áno, existuje niekoľko sprievodcovských firiem, ktoré organizujú skupinové túry k sopke Askja. Tieto túry poskytujú správne vybavenie, vedomosti o oblasti a bezpečnostné opatrenia.

7. Aký je najvhodnejší čas na návštevu sopky Askja?
- Najlepším obdobím návštevy Askje je od júna do septembra, keď sú cesty a turistické trate otvorené. Avšak hodiny svetla v Islande sú extrémne dlhé až po polovici júna a opäť začínajú krátiť koncom augusta.

8. Aké sú hlavné okolité atrakcie sopky Askja?
- Okolie sopky Askja je plné krásnych a zaujímavých miest. Patrí sem napríklad kaňon Drekagil, horský hrebeň Dyngjufjöll a najväčší ľadovec v Európe, Vatnajökull.

9. Je možné prespať v blízkosti sopky Askja?
- Áno, v oblasti sopky Askja sú prístavy kempovania a niektoré chaty, kde môžete prespať. Však je dôležité si miesto rezervovať vopred, pretože kapacita je obmedzená.

10. Existujú nejaké obmedzenia pri návšteve sopky Askja?
- Áno, je dôležité dodržiavať prírodné a bezpečnostné obmedzenia pri návšteve sopky Askja. Patrí sem napríklad dodržiavanie značených trás, nepoškodzovanie prírody a sledovanie pokynov a upozornení od sprievodcov alebo turistických inštitúcií.


Dovolenka Island Askja


Island je známy svojou nádhernou prírodou, termálnymi prameňmi a úchvatnými výhľadmi. Jedným z najkrajších miest, ktoré by mal každý návštevník Islandu vidieť, je Askja. Toto miesto, ukryté v strede bezohľadne krásnej vulkanickej krajiny, je jednou z najexkluzívnejších turistických atrakcií Islandu.

Askja je oblasť nachádzajúca sa v centrálnej časti Islandu. Má veľmi dramatickú históriu so silnými vulkanickými erupciami, ktoré ju tvorili. Vo vnútri tejto oblasti sa nachádza obrovský kalderový kráter, ktorý je takmer 50 km široký, čo predstavuje jednu z najväčších kalder na svete. V strede tejto kalderovej depresie sa tieni jedno z najkraších kráterov na Islande - Víti.

Povedie vás sem strmými a sopečnými cestami so štrkovitým povrchom. Cesta je dosť náročná pre okružnú dovolenku, preto sa odporúča mať štvorkolku alebo najímať miestneho sprievodcu, ktorý vie, čo robí. Napriek tomu, že cesta je náročná a odľahlá, toto miesto si zaslúži každú námahu.

Malým bonusom je kráter Víti, ktorý je plný horúcej, svetlo modrej vody. Teplota okolo tejto vody je príjemná na kúpanie, takže sa môžete osviežiť v tejto termálnej kúpeľni uprostred nehostinnej a surovej vulkanickej krajiny. Okrem toho tu nájdete aj mnoho iných krásnych výhľadov na sopky a horské hrebene, ktoré vám zaručia nezabudnuteľné zážitky.

Ak sa rozhodnete navštíviť Askju, nezabudnite si so sebou priniesť dostatok jedla a vody, pretože v tejto oblasti nie sú žiadne obchody ani reštaurácie. Odporúča sa tiež mať so sebou rezervné palivové kanistry, pretože pumpy s palivom sú v tejto oblasti pomerne vzácne.

Dovolenka na Islande je bezpochyby jedinečným zážitkom a návšteva miesta ako Askja je niečo, čo by sa nemalo prehliadať. Toto miesto vám poskytne neuveriteľné pohľady na jedinečnú vulkanickú krajinu, ktorú nikde inde na svete nenájdete. Takže, ak máte radi dobrodružstvo a chcete zažiť niečo skutočne výnimočné, vydajte sa na dovolenku do Islandu a nezabudnite si pozrieť Askju. Určite to bude jedno z najkrajších miest, ktoré ste kedy videli.


Ubytovanie Island Askja


Island Askja - raj pre milovníkov prírody a dobrodruhov

Ak hľadáte úžasné miesto na oddych, kde môžete úplne zapadnúť do krásnej prírody Islandu, potom by ste nemali prepásť ubytovanie v Islande Askja. Táto nádherná oblasť sa nachádza na východe Islandu a ponúka nádherné výhľady na sopky, jazerá a lávové polia. Ubytovanie v tejto oblasti je vhodné pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo a chcú stráviť čas v súlade s prírodou.

Island Askja je súčasťou Vatnajökullského národného parku, ktorý je známy svojimi úchvatnými prírodnými scenériami a pôsobivými geologickými útvarmi. Najznámejšou atrakciou v tejto oblasti je kráter Askja, ktorý sa nachádza v neďalekej lokalite Dreki. Tento veľký sopkový kráter je obklopený ďalšími menšími krátermi a zaujímavými lávovými poliami.

Ubytovanie v Islande Askja je dostupné v rôznych formách, od tradičných horských chatiek až po luxusné hotely. Horské chatky sú obľúbenou možnosťou pre tých, ktorí chcú zažiť autentický islandský život. Tieto chatky sú zvyčajne vybavené základnými čistými zariadeniami a poskytujú útulné miesto na prespanie po dni strávenom v prírode. Luxusné hotely v Islande Askja sa nachádzajú bližšie k obci Dreki a ponúkajú moderné vybavenie a komfort.

Ako hostia ubytovania v Islande Askja sa môžete tešiť na množstvo príležitostí na prieskum okolitej prírody a dobrodružstva. Prvou zastávkou by mal byť nádherný kráter Askja, ktorý je prístupný počas letných mesiacov. Táto sopka je obklopená pekným, modrým jazerom, ktoré vytvára scenériu ako z rozprávky. Môžete sa vybrať na prechádzku okolo krátera a obdivovať jeho impozantné rozmery a jedinečnú geológiu.

Okrem krátera Askja môžete v Islande Askja objaviť aj ďalšie zaujímavosti, ako napríklad lávovú políciu Herðubreiðarlindir a jazero Snæfell. Tieto miesta sú obklopené nádhernou prírodou a ponúkajú možnosť prehliadok, turistiky a rôznych outdoorových aktivít.

Nezáleží na tom, či ste prírodou vedení turista, dobrodruh alebo jednoducho chcete uniknúť ruchu každodenného života, ubytovanie v Islande Askja je presne to, čo hľadáte. Táto oblasť poskytuje neskutočnú kombináciu krásnej prírody, mieru a oddychu, ktorú len málo miest na svete môže ponúknuť. Takže neváhajte a zažite toto jedinečné miesto a jeho hosťvinnosť a pohodu.


Počasie Island Askja


Askja je sopka nachádzajúca sa na Islande, ktorá je známa nielen svojou ohromujúcou krásou, ale aj neobyčajným počasím, ktoré ju obklopuje. Toto miesto je príťažlivé pre tých, ktorí milujú prírodu a extrémne podnebie.

Islandské počasie je všeobecne známe svojou nestálosťou a rýchlymi zmenami. Askja sa však nachádza v oblasti, ktorá je ešte viac podmienená extrémnymi podnebnými javmi. Toto miesto sa nachádza na vysokej nadmorskej výške a v dôsledku toho je tam často chladno a veterno.

Najväčší vplyv na počasie v tejto oblasti má arktická a grónska vzduchová hmota, ktorá prináša studený vzduch a silné vetry. Priemerné teploty v lete sa pohybujú okolo 10 °C a v zime sa môžu klesnúť až na -30 °C. Kombinácia nízkych teplôt a vysokých vetrov často vedie k vzniku mrazivých podmienok.

Ďalším charakteristickým príznačným javom v počasí Askja je oblačnosť a zrážky. V tejto oblasti padá veľa dažďa a snehu, s najväčším množstvom zrážok v lete. Tieto zrážky, spolu s chladným počasím, prispievajú k tvorbe mnohých krásnych ľadových útvarov a ľadovcov v okolí sopky.

Okrem dažďa a snehu je Askja tiež známa svojimi sopečnými erupciami, ktoré prinášajú so sebou ďalšie obavy týkajúce sa počasia. Akonáhle sopka vstúpi do erupčnej fázy, môže sa vytvoriť dym, popol a pyroklastické prúdy, ktoré môžu mať významný vplyv na počasie v okolí. V záujme bezpečnosti turistov a miestnych obyvateľov je preto dôležité monitorovať sopečnú aktivitu a informovať o možných rizikách.

Vzhľadom na nevyspytateľnú povahu počasia v Island Askja je dôležité mať primerané vybavenie, keď sa tam chcete vybrať. Teplé oblečenie, vetruvzdorná obuv a vhodná outdoorová výbava sú nevyhnutné. Je tiež odporúčané starostlivo sledovať predpovede počasia a informácie od miestnych odborníkov, pretože počasie sa môže rýchlo meniť a byť nebezpečné.

Napriek tomu, že počasie Island Askja môže byť drsné a nevyspytateľné, táto oblasť je nepochybne krásna a fascinujúca. Ak máte dostatok odhodlania a budete mať primerané vybavenie, môžete zažiť jedinečné dobrodružstvo a dostať sa takto blízko k majestátu prírody.


Garantovaná najnižšia cena

99 percent uspokojených klientov

Najširšia internetová ponuka letov

Najvýhodnejšie lety do všetkých kútov sveta

Obstarajte si najvýhodnejšie letenky do miest, ktoré vás očaria krásou či nezvyklosťou.

Zistiť letenky