Objavte lety za najlepšie ceny

Jordánsko Madaba Map

Dovolenka Jordánsko Madaba Map


Jordánsko je fascinujúcou krajinou, bohatou na históriu a krásne prírodné scenérie. Medzi jednoduchými dedinkami, hustými púšťami a dômyselnými starovekými pamiatkami sviastokujúcimi nad krajom je jeden skvost, ktorý by ste nemali premeškať - Madaba Map. Tento unikátny artefakt, ktorý sa datuje do 6. storočia, je jedným z najvýznamnejších archeologických nálezov v krajine a predstavuje skutočnú pamiatku na minulosť.

Madaba Map je mozaika, ktorá je vystavená v Madabe, malebnej a historickej dedine, vzdialenej len 30 kilometrov južne od jordánskej metropoly Amman. Je to jedna z najväčších kresieb na svete, ktorá zobrazuje Jeruzalem a jeho okolie. Použitie mozaiky na vytvorenie mapy je jedinečným príkladom starovekej geografickej vedy.

Táto fascinujúca mapa meria približne 16 metrov štvorcových a pozostáva z viac ako dvoch miliónov drobných mozaikových kameňov tvoriacich detailnú rekonštrukciu starovekého Jeruzalema. Medzi dominantnými prvky na mape sú Sionská brána, Chrám Božieho hrobu, ako aj množstvo ulí city, kostolov a mešít. Samotný Jeruzalem je precízne popísaný so všetkými dôležitými detailmi, čo robí z tejto mapy špičkový historický zdroj pre archeológov aj reštentérov.

Mozaika bola objavená v Madabe v roku 1884. Je to súčasť staršej byzantskej baziliky, ktorá bola postavená podľa tradície na mieste bytia svätého Jána Krstiteľa. Táto bazilika je dnes známa ako Chrám svätého Jiří. Mapa bola pôvodne umiestnená na podlaží chrámu a slúžila ako súčasť mozaikovej podlahy. Aj keď nie je celá mapa zachovaná, stále je to nádherný pohľad na to, ako mohol vyzerať svet v tej dobe.

Návštevníci, ktorí sa rozhodnú navštíviť Jordánsko, by nemali premeškať príležitosť vidieť túto jedinečnú mapu. Je to fascinujúci pohľad na staroveké sväté mesto a jeho okolie. Okrem mozaiky je Madaba tiež domovom mnohých charakteristických kostolov a kultúrnych pamiatok. Mesto ponúka prechádzky starými uličkami, miestnym remeselníkom, a mnoho reštaurácií, kde si môžete vychutnať tradičnú jordánsku kuchyňu.

Ak plánujete dovolenku v Jordánsku, nezabudnite zaradiť návštevu Madaby a jej nádhernej mapy na svoj zoznam. Je to dokonalý spôsob, ako vychutnať históriu a krásy tejto krajiny v jednom. Madaba Map je skutočne jedinečným pokladom, ktorý stojí za to vidieť a zažiť.


Najčastejšie otázky a odpovede Jordánsko Madaba Map


Otázka: Čo je Madabská mapa?
Odpoveď: Madabská mapa je staroveká mozaiková mapa, ktorá bola vytvorená v 6. storočí a nachádza sa v Bazilike sv. Jiří v Madabe v Jordánsku.

Otázka: Aké je jej zloženie?
Odpoveď: Mapa je zložená z mozaikových dlaždíc, ktoré sú zafarbené a tvarované sklenenými kamienkami.

Otázka: Čo zobrazuje Madabská mapa?
Odpoveď: Mapa zobrazuje Jeruzalem a okolité oblasti, vrátane Jordánska, Izraela a Egypta. Zobrazuje tiež rieky a hory v oblasti.

Otázka: Aký bol účel Madabskej mapy?
Odpoveď: Účel mapy nie je úplne známy, ale predpokladá sa, že bola vytvorená ako náboženský artefakt alebo ako praktický nástroj pre pútnikov, ktorí navštevovali Jeruzalem a okolité oblasti.

Otázka: Ako bola mapa objavená?
Odpoveď: Mapa bola objavená v roku 1897 počas renovácie Baziliky sv. Jiří v Madabe.

Otázka: Je Madabská mapa dôležitá pre Jordánsko?
Odpoveď: Áno, Madabská mapa je dôležitou historickou pamiatkou a turistickou atrakciou v Jordánsku. Je tiež jednou z najstarších zachovaných kresieb Jeruzalema a okolitých oblastí.

Otázka: Je možné vidieť Madabskú mapu osobne?
Odpoveď: Áno, mapa je prístupná pre návštevníkov v Bazilike sv. Jiří v Madabe.


Počasie Jordánsko Madaba Map


Jordánsko je fascinujúca krajina nachádzajúca sa na Blízkom východe. Má bohatú históriu a kultúru, a je domovom mnohých archeologických pokladov a dedičstva. Jedným z najznámejších historických artefaktov v krajine je Madaba Map - pôsobivá mozaika, ktorá je zároveň aj mapa.

Madaba Map je najstarší známy geografický plán Jeruzalema a iných svätých miest kreslený v 6. storočí. Jej presný pôvod nie je presne známy, avšak bola objavená v Madabe, jordánskom meste, po ktorom je aj pomenovaná.

Celá mapa pozostáva z viac ako dvoch miliónov mozaikových dlaždíc, ktoré sú položené na podlahe gréckokatolíckej baziliky svätého Jiřího. Pôvodne mapovala priestory južného Levantu, s dôrazom na Palestínu a Jordánsko. Je jedinou existujúcou geografickou mapou z dávnych čias, ktorá zobrazuje také veľké množstvo detailov.

Mapa ukazuje mnoho miest s presnosťou, ktorá je prekvapujúca pre to obdobie. Najznámejším obrazom je samotné mesto Jeruzalem. Je zobrazené so všetkými hlavnými cestami, bránami a mestskými múrmi. Ďalšími zobrazenými miestami sú Betlehem, Hebron, Nablus a mnoho ďalších.

Okrem toho, že poskytuje dôležité geografické informácie, Madaba Map má aj obrovský historický význam. V mnohých prípadoch sa stala dôležitým zdrojom pre štúdium starovekých miest a ich topografie. Jej obrazové vyobrazenie Jeruzalema poskytuje cenný príklad významných miest a pamätihodností, ktoré boli v tom čase existujúce.

Aby sa zabezpečila ochrana a zachovanie tejto vzácnej mapy, bola vybudovaná špeciálna galéria výstavného priestoru, ktorá umožňuje návštevníkom obdivovať Madaba Map zblízka a dôkladne sa o nej dozvedieť.

V dnešnej dobe je Madaba Map turistickou atrakciou a jednou z najznámejších pamiatok na Strednom východe. Jej dôležitosť a hodnota je neoceniteľná pre štúdium histórie regiónu a pre zachovanie kultúrnej dedičstva.

Okrem toho, že je jedným z hlavných turistických magnetov, Madaba Map hrá dôležitú úlohu v rozvoji miestneho cestovného ruchu a hospodárstva. Jordánsko, ktoré sa nachádza v suchom aridnom podnebí, má jedinečné prírodné a historické krásy, ktoré prilákajú návštevníkov z celého sveta. Pre miestne komunity je turizmus dôležitým zdrojom príjmu a tvorby pracovných miest.

V konečnom dôsledku je Madaba Map jedným z najvýznamnejších artefaktov Jordánska a predstavuje jedinečný odkaz starovekého sveta. Ako návštevník môžete cítiť historickú atmosféru Jordánska a obdivovať tento úžasný artefakt, ktorý tak presne reprezentuje dávne časy.


Letenka Jordánsko Madaba Map


Cestovanie je pre mnohých ľudí otvorením dverí do sveta nových zážitkov, kultúr a miest na zemi. Ak sa aj vy práve rozhodujete, kam by ste sa radi vybrali, jednou z možností by mohla byť krajina Jordánsko. Tá vám ponúka nielen krásne prírodné scenérie a úžasné kúsky architektúry, ale aj zaujímavé miesta, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou histórie tohto regiónu. Medzi také určite patrí aj mesto Madaba, ktoré je známe hlavne pre svoju Mapu Madabskú, datovanú do 6. storočia nášho letopočtu.

Ak chcete teda navštíviť práve túto oblasť, určite by ste si mali nájsť vhodnú letenku. V súčasnosti máte na výber z niekoľkých leteckých spoločností, ktoré operujú na tejto trase. Medzi tie najpopulárnejšie patrí napríklad spoločnosť Qatar Airways, ktorá ponúka priamy let z Bratislavy do Jordánska.

Cena letenky sa pohybuje od približne 400 eur a môže sa líšiť v závislosti na termíne a poľnohospodárskej sezóne. Ak by ste však radi cestovali s niektorou z luxusných leteckých spoločností, tak napríklad Emirates je pre vás skvelou voľbou. Táto spoločnosť ponúka letenky s cieľovou destináciou Ajman, ktorá sa nachádza len zhruba o hodinu jazdy autom od Madaby.

A čo sa týka miest, ktoré by ste mali navštíviť, určite by ste sa nemali nechať ujsť práve Mapu Madabskú. Tá bola pôvodne umiestnená na podlahe krstiteľskej baziliky v Madabe a obsahuje zobrazenie zemského povrchu od Stredozemného mora až po Arabský polostrov. Ide o jednu z najstarších známych zobrazení tohto druhu vôbec a preto je obľúbenou turistickou atrakciou.

Ďalšou zaujímavou možnosťou je návšteva hradu Kerak, ktorý predstavuje jeden z pevnostných komplexov z križiackych čias. Ide o monumentálne stavby, ktoré pôvodne slúžili na ochranu územia pred nepriateľmi.

Ak by ste si radi pozreli trochu riadne prírody, nenechajte si ujsť príležitosť navštíviť aj mesto Petra, ktoré býva nazývané aj "zlaté mesto". Nachádza sa v centre púšte a vyniká najmä pre svoje unikátne skaly a jaskyne, ktoré sú vytesané vo veľkom formáte na skalách.

Väčšina cestovateľov však radšej zvolí potapanie alebo plávajú v Mŕtvom mori. Táto slaná voda je niekoľkonásobne slanájšia ako hocijaká iná morská voda na zemeguli a jej slzne sú považované za upokojujúce a liečivé.

Veríme, že ak sa rozhodnete navštíviť Jordánsko a najmä mesto Madaba a jej okolie, prežijete nezabudnuteľné zážitky a vrátite sa s plnou hlavou spomienok.


Ubytovanie Jordánsko Madaba Map


Jordánsko je fascinujúcou krajinou s bohatou históriou a kultúrou. Medzi jej najznámejšie historické pamiatky patrí Madaba Map - jediná zvyšujúca sa mozaika z 6. storočia, ktorá zobrazuje Jeruzalem a celú Palestínu. Navštíviť túto pamiatku je jedným z najväčších zážitkov pri návšteve Jordánska, a preto nechýba ubytovanie v blízkosti tejto pozoruhodnej atrakcie.

Jordánsko je známe svojou pohostinnosťou a kvalitným ubytovaním. Aj keď Madaba je len malé mesto, návštevníci majú na výber niekoľko možností ubytovania, ktoré uspokoja ich potreby a preferencie.

Jednou z možností je hotel Mosaic City. Tento hotel sa nachádza len niekoľko krokov od pamiatky Madaba Map, čo umožňuje návštevníkom ľahký prístup k tomuto historickému zázraku. Hotel Mosaic City ponúka moderné izby s klimatizáciou, TV a bezplatným Wi-Fi pripojením. Okrem toho poskytuje aj raňajky a reštauráciu s tradičnými jedlami. Tento hotel je vhodnou voľbou pre návštevníkov, ktorí chcú mať históriu na dosah ruky.

Ďalšou možnosťou je hotel Saint John. Tento hotel sa nachádza v historickom centre mesta a ponúka výhľady na Madaba Map z jeho terasy na streche. Izby sú vkusne zariadené a vybavené všetkým potrebným zariadením vrátane klimatizácie a TV. Hotel Saint John má tiež reštauráciu, kde si návštevníci môžu vychutnať jordánske špeciality. Tento hotel je ideálnym miestom pre tých, ktorí si prajú pohodlie a prístup k množstvu historických pamiatok v okolí.

Pre tých, ktorí preferujú ubytovanie súkromného charakteru, je tu možnosť prenajať si apartmán alebo dom v Madabe. Airbnb a podobné platformy ponúkajú množstvo možností pre návštevníkov, ktorí hľadajú niečo mimo tradičného hotelového prostredia. Tieto apartmány a domy poskytujú viac súkromia a flexibilitu počas pobytu. Niektoré z nich sa nachádzajú blízko Madaba Map a ponúkajú nádherný výhľad na mesto.

Nezáleží na vášom výbere, je takmer isté, že ubytovanie v blízkosti Madaba Map vám umožní presnejšie spoznať túto ohromujúcu historickú pamiatku. Je to ideálna príležitosť pre milovníkov histórie a archeológie, aby si detailne prezreli jedinečný artefakt. Ubytovanie v tejto oblasti vám tiež umožní preskúmať ďalšie zaujímavosti Madaby a okolitých miest.

Navštívenie Madaba Map je zážitkom, ktorý si mnoho návštevníkov Jordánska nenechá ujsť. Budete prekvapení, ako detailný a zaujímavý je tento historický artefakt. Ubytovanie v blízkosti vám umožní presnejšie preskúmať túto pamiatku a návštevu Jordánska si užiť s maximálnym komfortom.


Garantovaná najnižšia cena

99 percent uspokojených klientov

Najširšia internetová ponuka letov

Najvýhodnejšie lety do všetkých kútov sveta

Obstarajte si najvýhodnejšie letenky do miest, ktoré vás očaria krásou či nezvyklosťou.

Zistiť letenky