Objavte lety za najlepšie ceny

Jordánsko Qasr al-Azraq

Letenka Jordánsko Qasr al-Azraq


Qasr al-Azraq is a significant fortress located in the eastern desert of Jordan. Also known as the Blue Fortress, this historic site has been used for centuries by various civilizations, including the Romans, the Islamic Umayyads, and the Ottomans.

This fortress is a fascinating destination, not only for its impressive architecture, but also for its rich history and cultural significance. The site is made up of a massive rectangular fortress with four towers, surrounded by a wall that also features four towers.

The fortress was originally built by the Romans in the 3rd century AD, but the current structure dates back to the 13th century when it was rebuilt by the Islamic Umayyad dynasty. It was later expanded during the Ottoman era, in the 16th century.

Due to its significant location in the desert, Qasr al-Azraq played a vital role in Jordan's history. It was used by the legendary Arab hero, T.E. Lawrence, commonly called Lawrence of Arabia, during the Arab Revolt against the Ottoman Empire. Lawrence occupied the fortress with his troops during the winter of 1917-1918, using it as a base for his operations. Lawrence's presence in the fortress helped secure the Arabic military’s fighting position in the area.

Visitors to Qasr al-Azraq today can explore the many rooms and courtyards that make up the fortress. The site provides a glimpse into Jordan's fascinating history, as you can learn about the different civilizations that have occupied the fortress over the centuries.

A trip to Qasr al-Azraq is a must for history buffs, Arab culture enthusiasts, and anyone seeking a unique experience in Jordan. The best way to get to Qasr al-Azraq is by taking a domestic flight from Amman, the capital of Jordan, to the nearby city of Zarqa or by taking a short drive. Once there, visitors will discover an impressive fortress that was once used by the greatest leaders in the Arab world while enjoying some of the best views of the eastern desert.


Počasie Jordánsko Qasr al-Azraq


Qasr al-Azraq je starobylá pevnosť v Jordánsku, nachádzajúca sa v provincii Zarqa, asi 100 km východne od hlavného mesta Ammán. Táto pevnosť je známa svojou unikátnou architektúrou a historickým významom. Okrem toho je miestom, kde sa môžete na vlastné oči presvedčiť o typickom počasí pre túto oblasť.

Qasr al-Azraq sa nachádza v pouštnom prostredí a je obklopená suchými a skalnatými krajinami. V tejto oblasti panuje mierny aridný podnebný typ s sklonom k extrémnym teplotám.

Letá v Qasr al-Azraq sú veľmi horúce a suché. Teploty tu dosahujú v lete v priemere okolo 35 °C a môžu sa vyšplhať aj cez 40 °C. Najvyššie teploty sú zaznamenané vo výškach nad 45 °C. Vzhľadom na túto vysokú teplotu a nízku vlhkosť je odporúčané, aby návštevníci boli pri návšteve pevnosti dobre hydratovaní a mali so sebou dostatok vody a ľahké oblečenie, aby sa vyhli dehydratácii a úpalu.

Zimy v Qasr al-Azraq sú mierne a krátke. Teploty tu dosahujú v priemere okolo 15 °C, niekedy však môžu klesnúť aj pod bod mrazu, najmä v noci. Dni s dažďom sú vzácne, ale keď prídu, môžu byť prudké a vytvárať hudbu, ktorú počuť odtiaľ vychádzajúcom kanáli. Práve tento kanál, ktorý je založený na technike zhromažďovania a uchovávania vody, je dôležitým zdrojom vody pre pevnosť a okolité oblasti.

Jesenné a jaré mesiace (september a október, marec a apríl) sú ideálne na návštevu Qasr al-Azraq, keďže teploty sú príjemné a mierné. Priemerné teploty sa pohybujú medzi 20 - 25 °C a táto oblasť môže byť zhliadnutá v celej svojej kráse. V tomto období je tu tiež viac vegetácie, pretože niektoré rastliny, ako sú púštny konárik a oranžovka, začínajú kvitnúť.

Celkovo je počasie v Qasr al-Azraq typické pre pouštné podnebie s horúcim a suchým letom a miernymi zimami. Návštevníci by sa mali pripraviť na extrémne teploty v lete a na mierne chladnejšie podmienky v zime. Nech už prídete v akomkoľvek ročnom období, Qasr al-Azraq vám ponúka jedinečnú príležitosť preskúmať históriu Jordánska a zažiť atmosféru tejto úžasnej starobylej pevnosti.


Dovolenka Jordánsko Qasr al-Azraq


Jordánsko je fascinujúcou krajinou so zaujímavými miestami, a jedným z nich je aj Qasr al-Azraq. Tento historický hrad sa nachádza vo východnej časti Jordánska a ponúka návštevníkom jedinečný pohľad do minulosti.

Qasr al-Azraq sa nachádza v pustej oblasti Azraq, ktorá je jedným z najväčších prírodných rezervátov v krajine. Hrad je postavený z tmavých lávových kameňov a preto dáva dojem hrôzy a nehostinnosti. Jeho pôvod sa datuje do 13. storočia, keď ho postavili mamelúcky vládci pre ochranu dôležitých obchodných trás.

Jednou z najvýznamnejších postáv, ktorá v Qasr al-Azraq žila, bol slávny arabský vojnový veliteľ a spisovateľ T.E. Lawrence, známy ako Lawrence z Arábie. V dobách prvej svetovej vojny využíval hrad ako taktickú základňu pre svoje operácie v protitureckom povstaní. Jeho prítomnosť dodáva hradu ešte väčšiu históriu a dáva návštevníkom príležitosť napodobniť si jeho kroky v tomto dôležitom mieste.

Pri prechádzke po jeho hradbách sa môžete cítiť ako vo filme. Môžete si predstaviť starodávne karavány, ktoré tadiaľto prechádzali a nesú obchodné tovary zo vzdialených krajín. Hrad má dvojité opevnenie a veľkú bránu, ktorá je hlavným vchodom. Vnútri nájdete niekoľko malebných nádvorí, komôr a hlbokých studní, ktoré slúžili na zásobovanie vodou v púšti. Okrem toho tu môžete objaviť aj niekoľko zaujímavých expozícií o histórii hradu a jeho významných návštevníkoch.

Ak sa rozhodnete navštíviť Qasr al-Azraq, nezabudnite sa pripraviť na náročné podmienky, pretože v púšti sa teploty môžu dostávať až k 40 °C. Odporúča sa teda návštevu naplánovať na skoré ráno alebo neskoro popoludní a zabezpečiť si dostatok vody a slnečnej ochrany. Svoj pobyt si môžete spríjemniť prechádzkou po okolitom prírodného rezerváte Azraq, kde môžete vidieť množstvo zaujímavých vtákov a zvierat, ako napríklad supy a dikobrazy.

Qasr al-Azraq je skutočne jedinečné miesto, ktoré očarí každého návštevníka svojou históriou a pôsobivosťou. Ak túžite po dovolenke, ktorá vás zavedie do srdca púšte a do minulosti, neváhajte navštíviť tento fascinujúci hrad v Jordánsku.


Najčastejšie otázky a odpovede Jordánsko Qasr al-Azraq


1. Čo je Qasr al-Azraq?
Qasr al-Azraq je historická pevnosť v Jordánsku.

2. Kde sa nachádza Qasr al-Azraq?
Qasr al-Azraq sa nachádza v púšti východne od jordánskeho hlavného mesta Ammánu.

3. Kedy bola postavená pevnosť Qasr al-Azraq?
Qasr al-Azraq bola postavená v 13. storočí, ale časť jej základov sa datuje až do rímskeho a byzantského obdobia.

4. Prečo bola postavená Qasr al-Azraq?
Pevnosť Qasr al-Azraq bola pôvodne postavená ako obranný hrad na stráženie strategického miesta v púšti.

5. Aké sú vstupné poplatky pre návštevu Qasr al-Azraq?
Vstupné poplatky pre návštevu Qasr al-Azraq sa môžu meniť v závislosti od sezóny a návštevníkov. Odporúča sa overiť aktuálne poplatky pred návštevou.

6. Aká je otváracia doba Qasr al-Azraq?
Qasr al-Azraq je dostupná pre návštevníkov denne okrem piatkov. Otváracia doba sa môže meniť, preto je dobré overiť si aktuálne informácie pred návštevou.

7. Aké sú hlavné atrakcie v Qasr al-Azraq?
Qasr al-Azraq ponúka možnosť obdivovať historickú architektúru, ako aj prehliadku múzea, kde je možné sa dozvedieť viac o histórii pevnosti a jej význame.

8. Je potrebné si vopred zarezervovať návštevu Qasr al-Azraq?
Väčšinou nie je potrebné si vopred rezervovať návštevu Qasr al-Azraq. Avšak odporúča sa overiť si aktuálne podmienky priamo s miestnymi správcami pevnosti.

9. Aké aktivity je možné robiť pri Qasr al-Azraq?
Pri Qasr al-Azraq je možné vybrať sa na prechádzky po okolitom púštnom prostredí a tiež si pozrieť nedaleké Jordánske jazero.

10. Ako sa najlepšie dostať do Qasr al-Azraq?
Najjednoduchším spôsobom, ako sa dostať do Qasr al-Azraq, je automobilom z Ammánu alebo iných blízkych miest v Jordánsku. Cestou je možné využiť aj verejnú dopravu, ako sú autobusy či taxíky.


Ubytovanie Jordánsko Qasr al-Azraq


Qasr al-Azraq: Historické a majestátne ubytovanie v Jordánsku

Jordánsko je fascinujúcou a exotickou krajinou s bohatou históriou. Táto krajina ponúka množstvo úžasných miest, ktoré sú zaujímavé a jedinečné z rôznych hľadísk. Medzi ne patrí aj jedno z najvýznamnejších a historicky najdôležitejších miest - Qasr al-Azraq.

Qasr al-Azraq, známe aj ako Azraq Castle, je impozantný hrad nachádzajúci sa vo východnej časti Jordánska, len 100 kilometrov od jordánskeho hlavného mesta Ammánu. Tento hrad je postavený z čierneho syrského sopečného kameňa, čo mu dáva osobitý a jedinečný vzhľad. Qasr al-Azraq je jedným z najvýznamnejších historických pamiatok v krajine a v roku 1982 bol vyhlásený za národnú historickú pamiatku.

História Qasr al-Azraq siaha až do rímskeho obdobia a neskôr bol používaný Ommijským kalifátom počas arabskej expanzie. Vzhľadom na svoju strategickú polohu pri dôležitej obchodnej ceste, ktorá spája oblasť Blízkeho východu, bol tento hrad v minulosti svedkom mnohých vojenských konfliktov a útokov. Jedným z najznámejších hradieb tohto miesta bol návštevník, Lawrence z Arábie, ktorý použil Qasr al-Azraq ako základňu pri svojej kampani v rámci Arabského povstania proti Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny. V súčasnosti je Qasr al-Azraq známy aj tým, že slúžil ako rezidenčný hrad pre jordánskeho kráľa Husseina bin Talal.

Vďaka svojej histórii a výnimočnému architektonickému dizajnu sa Qasr al-Azraq stalo populárnym turistickým cieľom. Pre tých, ktorý hľadajú jedinečnú a autentickú atmosféru, je otvorená možnosť ubytovania v tomto historickom hrade. Niekoľko miestností bolo zrenovovaných a upravených, aby poskytovali komfort a pohodlie moderného hotelu.

Ubytovanie v Qasr al-Azraq je skutočne nezabudnuteľným zážitkom. Svojím pobytom v hradnom komplexe sa prenesiete späť v čase, do obdobia, kedy sa tento hrad stal dôležitým centrom politiky a obrany. Pri prechádzke po priestranných a kúzelných nádvoríach a chodbách môžete cítiť vôňu histórie a sledovať stopy minulých obyvateľov.

Okrem toho, že si užijete neopakovateľnú atmosféru, ubytovanie v Qasr al-Azraq je aj výbornou príležitosťou na spoznanie histórie a kultúry Jordánska. Môžete absolvovať prehliadku hradu s odborným sprievodcom, ktorý vám povie všetko o histórii a dôležitosti tohto miesta. Okolité prostredie je tiež nádherné a ponúka možnosti pre turistické výlety do prírodného parku Azraq Wetland Reserve, kde môžete objavovať zaujímavú faunu a flóru.

Qasr al-Azraq je miestom, kde sa ich zaujímavá história spája s luxusným ubytovaním. Ak chcete zažiť niečo unikátne a nezabudnuteľné počas svojej cesty do Jordánska, neváhajte sa ubytovať v tomto majestátnom hrade a ponorte sa do histórie tejto nádherné krajiny.


Garantovaná najnižšia cena

99 percent uspokojených klientov

Najširšia internetová ponuka letov

Najvýhodnejšie lety do všetkých kútov sveta

Obstarajte si najvýhodnejšie letenky do miest, ktoré vás očaria krásou či nezvyklosťou.

Zistiť letenky